Ameryki

  Ameryka Północna i Ameryka Południowa

Państwa Ameryki Północnej, o których powinieneś wiedzieć: Kanada, USA, Meksyk, Gwatemala, Dominikana oraz Kostaryka.

Państwa Ameryki Południowej, o których powinieneś wiedzieć: Kolumbia, Ekwador, Peru, Boliwia, Brazylia, Chile, Argentyna oraz Urugwaj.

Kanada i USA:

Te dwa państwa często bywają trudne do odróżnienia, dużo osób miewa z tym problemy i z tego powodu niezmiernie przydatne będą poniższe sposoby. Najpopularniejszy sposób, w jaki możemy odróżnić te dwa państwa to znak ograniczenia prędkości:

speedlimitusaspeedlimitcanada

W USA prędkość jest wyrażana w milach na godzinę (mph), a na znakach ograniczenia prędkości możemy zauważyć napis „Speed Limit”. W Kanadzie natomiast prędkość wyrażana jest w km/h i na takich znakach możemy zuważyć napis „Maximum”.

Co ciekawe, w Kanadzie możemy napotkać na znak Stop z napisem po francusku „ARRÊT”. Jest on spotykany jedynie w prowincji Québec, gdyż w tej prowincji językiem urzędowym jest dodatkowo język francuski:

canada1

Innym sposobem dość ciekawym jest generacja kamery. W USA występuje pierwsza generacja kamery w odróżnieniu od Kanady. Oto przykład pierwszej generacji kamery:

gen1

Pierwszej generacja kamery charakteryzuje się tragiczną jakością, przez co nic nie da się przeczytać z jakichkolwiek znaków.

Pierwsza Generacja Kamery występuje jeszcze w Australii oraz w Nowej Zelandii.

Kraje hiszpańskojęzyczne + Brazylia:

Ogólnie kraje hiszpańskojęzyczne wraz z Brazylią (gdzie mówi się po portugalsku) bywają bardzo trudne do odróżnienia, jednak z poniższymi wskazówkami będzie Ci o wiele łatwiej. Najbardziej przydatnym i najpopularniejszym sposobem jest samochód Google’a.

Najbardziej wyróżniający się samochód występuje w Gwatemali oraz w Dominikanie:

guatemalacar dominicanacar

Po lewej stronie widzimy samochód wyróżniający Gwatemalę – jest on srebrny i posiada on bary dachowe.

Po prawej stronie widzimy samochód wyróżniający Dominikanę – również jest on srebrny i również posiada on bary dachowe, jednak, jak można zauważyć, mają one czarną gumę.

Pozostałe państwa mają następujące samochody Google’a:

car4 car5 carr car2 car

  1. Zablurowany z antenką — Meksyk, Kolumbia, Brazylia, Ekwador
  2. Biały zablurowany bez antenki — Meksyk, Kolumbia, Brazylia
  3. Biały — Meksyk, Peru, Boliwia, Chile
  4. Czarny — Argentyna, Urugwaj
  5. Niebieski — Meksyk, Argentyna, Brazylia

Warto wiedzieć to, iż Meksyk jest jedynym państwem spośród hiszpańskojęzycznych państw w obu Amerykach, gdzie można napotkać na drugą generację kamery. Oto jej przykład:

gen2

Druga generacja kamery charakteryzuje się niezbyt dobrą jakością i dodatkowo zablurowanym samochodem.

Ostatnim krajem jest Kostaryka, która jest dość wyróżniającym się krajem spośród pozostałych z tego względu, iż jest to kraj typu „Trekking”. Nie występuje w nim samochód Google’a, a jedynie można zauważyć wędrówkę lub inne lokalizacje, które warto zapamiętać. Przykładowe lokalizacje typowe dla Kostaryki:

costarica1 costarica3 costarica2

 

Drugim sposobem odróżnienia niektórych państw hiszpańskojęzycznych oraz Brazylii są znaki drogowe, słupki (ang. bollards), słupy znaków drogowych oraz tablice rejestracyjne.

Meksyk:

Dla Meksyku charakterystyczne są następujące znaki drogowe oraz słupki:

mexico1 mexico3 mexico2 mexico4

Często na głównych drogach w Meksyku możemy spotkać powyższe słupki oraz znaki informujące o kilometrze oraz numerze drogi.

Po prawej stronie widzimy znak typu „STOP”. W Meksyku (również w Kostaryce i Gwatemali) na tymże znaku widnieje napis „ALTO”, podczas gdy w reszcie państw hiszpańskojęzycznych i w Brazylii – widnieje napis „PARE”.

Kolumbia:

Dla Kolumbii charakterystyczne są następujące znaki oraz tablice rejestracyjne:

colombia1 colombia2 colombia3

W Kolumbii znaki drogowe z tyłu mają „krzyż” i tyły tych znaków są koloru srebrnego/jasno szarego. W dodatku w Kolumbii samochody posiadają żółte tablice rejestracyjne zarówno z tyłu, jak i z przodu. Te dwa fakty znacznie wyróżniają Kolumbię.

Ekwador: 

Dla Ekwadoru charakterystyczne są następujące znaki drogowe oraz słupki:

ecuador3 ecuador1 ecuador2

Pierwszy znak jest zazwyczaj umieszczany na drogach głównych przy zakrętach. Charakteryzują się prawie złączonymi ze sobą „dzióbkami”. Warto wspomnieć o tym, iż można je również spotkać w Meksyku i w Kolumbii, jednak w tych państwach takie znaki mają dwa słupy, gdzie w Ekwadorze jest tylko jeden słup.

W Ekwadorze można nierzadko spotkać pojazdy, które posiadają pomarańczowe tablice rejestracyjne (są to zazwyczaj taksówki i autobusy):

ecuador4 ecuador5

Peru:

Dla Peru charakterystyczne są następujące słupy znaków drogowych oraz słupki:

peru1 peru2 peru3 peru4

Jak można zauważyć, w Peru często, choć nie zawsze, można spotkać znaki, które mają słupy o kolorystyce biało-czarnej. Słupki w Peru można spotkać w różnych wariantach: żółto-białe okrągłe, żółt0-białe trójkątne, czerwono-białe okrągłe i czerwono-białe trójkątne.

Boliwia:

Dla Boliwii charakterystyczne są następujące słupy znaków drogowych i tablice rejestracyjne:

bolivia1 bolivia2 bolivia3

W Boliwii słupy znaków drogowych są duże i grube, choć nie zawsze można je spotkać.      W dodatku w Boliwii nie używa się słupków w odróżnieniu od innych państw jak chociażby Peru czy Meksyk.

Jak można zauważyć, tablice rejestracyjne w Boliwii są białe i mają niebieską czcionkę.

Brazylia:

Dla Brazylii charakterystyczne są następujące znaki drogowe:

brazil1 brazil2 brazil3

W Brazylii znaki informujące o numerze i kilometrze drogi są niebieskie z białą czcionką. Znaki drogowe z tyłu, podobnie jak w Kolumbii, mają „krzyż”, jednak w odróżnieniu od Kolumbii znaki te z tyłu są koloru czarnego lub ciemno szarego.

Jak wiadomo, językiem urzędowym w Brazylii jest portugalski. Dla osób nie znających ani hiszpańskiego, ani portugalskiego jest niełatwo odróżnić te dwa języki. Oto łatwy sposób:

Spójnik „i” po hiszpańsku jest to „y”, a po portugalsku – „e”. Portugalski można również rozpoznać po literach: ‚ ç ‚ oraz ‚ ã ‚.

Argentyna:

Dla Argentyna charakterystyczne są następujące znaki drogowe i tablice rejestracyjne:

argentina1 argentina2 argentina3

W Argentynie możemy często napotkać na takie znaki informujące o numerze i kilometrze drogi (RN – Ruta Nacional). Dodatkowo w Argentynie możemy zobaczyć takie tablice rejestracyjne samochodów – są one białe z czarną kropką na środku.

Urugwaj:

Dla Urugwaju charakterystyczne są następujące słupki i słupy znaków drogowych:

uruguay1 uruguay2 uruguay3

W Urugwaju słupy znaków drogowych są lekko grube, białe i z 4 dziurkami. Słupki natomiast można spotkać całe białe lub białe z przodu, a z tyłu żółte.

Chile:

Chile najbardziej się wyróżnia spośród innych państw Ameryki Południowej i Północnej białymi liniami na drodze oraz białym samochodem, podczas gdy w innych krajach przeważa kolor żółty na środkowej linii. Oto przykłady:

1)chile2 2)chile1

Krajobraz po lewej stronie jest charakterystyczny dla północnej części kraju.

Miej świadomość, iż czasami w Chile możesz natrafić na takie drogi:

chile3 chile5

Ta droga po prawej stronie charakteryzuje się żółtymi liniami na drodze. Takie drogi w Chile spotkasz jedynie w południowej części tego kraju.