Afryka

Państwa Afryki, o których powinieneś wiedzieć: Tunezja, Egipt*, Senegal, Ghana, Nigeria, Uganda, Kenia, Botswana, RPA (Republika Południowej Afryki), Lesotho, Eswatini oraz Madagaskar.

*Egipt – możliwe lokalizacje dla tego kraju to głównie przy piramidach oraz niedaleko flagi w centrum stolicy państwa.

Każde państwo afrykańskie posiada trzecią generację kamery z wyjątkiem RPA. Połowa tych państw afrykańskich charakteryzuje się możliwością rozpoznania ich od razu/bez poruszania się. Oto w jaki sposób można je rozpoznać:

Tunezja:

Tunezja jest jedynym państwem arabskojęzycznym w Afryce posiadającym Street View. Kraj ten można czasami pomylić z Jordanią zgadując od razu. Jednak Tunezję spośród arabskojęzycznych państw w Azji (Jordania i ZEA) wyróżnia język urzędowy, którym jest (oprócz arabskiego) francuski. Oto przykłady:

tunisia3 tunisia5

Najprzydatniejsza wskazówka, dzięki której niemalże od razu możemy rozpoznać ten kraj to podążający samochód za pojazdem Google’a. Nie raz jest to samochód marki Toyota, a nie raz samochód marki Mazda:

tunisia1 tunisia4

Ponadto Tunezja używa czarnych tablic rejestracyjnych z białym tekstem na nich, podczas gdy w Jordanii, z którą, jak wspomniałem, można czasami pomylić Tunezję, te tablice rejestracyjne są białe z czarnym tekstem na nich.

Tunezję spośród innych arabskojęzycznych krajów wyróżnia również samochód Google’a:

tunisia1

Samochód w Tunezji jest cały zablurowany z widoczną małą antenką, podczas gdy w Jordanii samochód Google’a jest czarny, a w ZEA – biały.

Senegal: 

Językiem urzędowym w Senegalu jest francuski. Jednak to tylko taka ciekawostka, gdyż ten kraj można rozpoznać od razu po samochodzie Google’a:

senegal1 senegal2

Samochód Google’a w Senegalu posiada dwa bary dachowe (również je można zobaczyć np. w Gwatemali czy w Kirgistanie). Dodatkowo, gdy spojrzymy w górę, możemy zauważyć na kamerze glitche – są to tzw. „rifty”. Owe rifty również można zobaczyć w Czarnogórze oraz w Albanii, choć nie zawsze.

Ghana:

Ghanę, podobnie jak Senegal, również można rozpoznać bez poruszania się ze względu na samochód Google’a:

ghana1

Samochód Google’a w Ghanie posiada również dwa bary dachowe, podobnie jak w Senegalu, jednak w Ghanie jeden z nich po prawej stronie posiada czarną taśmę.

Dość charakterystyczne dla Ghany są taksówki posiadające częściowo pomarańczowe lub żółte kolory na karoserii samochodu:

ghana2

Nigeria:

Najbardziej charakterystyczny dla Nigerii jest pojazd podążający za samochodem Google’a. Owych pojazdów jest kilka i są one rodzaju SUV, marki Toyota. Co ciekawe – jednym z nich jest pojazd policyjny:

nigeria1 nigeria2 nigeria3 nigeria5

Samochód Google’a w Nigerii również wyróżnia ten kraj spośród innych:

nigeria4 nigeria6

Samochód ten posiada dwa bary dachowe i dodatkowo są one oklejone czarno-żółtą taśmą. Czasami może się zdarzyć, że jeden z barów dachowych nie będzie oklejony ową taśmą. Nierzadko samochód Google’a w Nigerii jest całkowicie zamazany, ale wówczas z pomocą przychodzi nam pojazd podążający za samochodem Google’a.

Uganda:

Uganda również należy do tych państw, które można rozpoznać bez ruszania się dzięki samochodowi Google’a:

uganda1 uganda3

UWAGA: w Ugandzie są pewne lokalizacje, które warto zapamiętać! Oto przykładowe z nich: Parku Narodowy Kibale (1), Parku Narodowy Mount Elgon (2):

1)uganda4  2)uganda5

W Parku Narodowym Mount Elgon podąża za nami mężczyzna z AK-47.

Kenia:

Kenia jest już ostatnim afrykańskim państwem, który można rozpoznać bez ruszania się po samochodzie Google’a. Samochodów Google’a w Kenii jest parę. Pierwszy z nich wygląda następująco:

kenya1 kenya2

Pierwszy z samochodów Google’a w Kenii jest koloru czarnego i posiada dwa srebrne bary dachowe. W dodatku na przodzie po lewej stronie samochodu można zauważyć czarne lusterko.

Drugi samochód zaś wygląda następująco:

kenya3 kenya4

Drugi samochód Google’a w Kenii jest koloru srebrnego i również posiada dwa bary dachowe. Jednak dla odróżnienia od pierwszego samochodu, samochód ten na przodzie po prawej stronie posiada czarny snorkel.

W Kenii możemy natrafić na rzadki samochód Google’a na obszarze Lewa Wildlife Conservancy. Co ciekawe, w tej lokalizacji był odbyty pierwszy Street View dla Kenii. Samochód Google’a na tym obszarze wygląda następująco:

Przód:                                                                     Tył:

kenya5 kenya6

Botswana, RPA, Lesotho, Eswatini:

Państwa te posiadają identyczne samochody Google’a:

safrcar

Powyższe państwa posiadają wspólną generację kamery – trzecią. Jednak w RPA jest dodatkowo druga generacja kamery, co bardzo wyróżnia te państwo spośród pozostałych państw afrykańskich. Oto jej przykład:

rpagen2

Powyższe państwa można również odróżnić po numerze dróg:

  1. Botswana – Ax , Bx (x – numer drogi) np: A1, B145
  2. RPA – Nx, Rx (x – numer drogi) np: N1, R353
  3. Eswatini – MRx (x – numer drogi) np. MR2
  4. Lesothobrak

Botswana: 

Botswanę można odróżnić od innych państw południowo-afrykańskich głównie poprzez sam krajobraz:

botswana2 botswana1

Drugim sposobem odróżnienia Botswany są tablice rejestracyjne samochodów. Z przodu są one białe, natomiast z tyłu – żółte (choć czasami zdarzają się niebieskie):

botswana3 botswana4

RPA (Republika Południowej Afryki):

RPA, tak jak wspomniałem, znacznie wyróżnia druga generacja kamery, która nie jest spotykana w innych państwach afrykańskich.

Warto wiedzieć, iż językiem urzędowym w RPA (oprócz angielskiego) jest afrikaans, który jest bardzo podobny do niderlandzkiego. Dosyć często można natrafić na znak z kierunkiem na miasto, które ma brzmienie niderlandzkie np. Klerksdorp, Paarl, Middelburg.

Czasami w tym państwie można zauważyć zielonawe tablice rejestracyjne samochodów, które są spotykane w nie wszystkich regionach tegoż państwa:

rpa1

Lesotho:

Lesotho jest jedną z trzech enklaw na świecie. Państwo te głównie można rozpoznać i odróżnić po krajobrazie. Oto kilka przykładów:

lesotho1 lesotho2

lesotho4 lesotho3

Najbardziej charakterystyczny krajobraz dla Lesotho to wystające skały na górach bądź wzgórzach, jak można zauważyć na zdjęciu w lewym górnym rogu.

Lesotho używa białych tablic rejestracyjnych z niebieskim tekstem:

lesotho5 lesotho6

Jednak uwaga! Białe tablice rejestracyjne z niebieskim tekstem również są używane w prowincji Gauteng w RPA!

Eswatini:

Eswatini jest jednym z łatwiejszych państw do odróżnienia w południowej części Afryki. Kraj ten można odróżnić po tablicach rejestracyjnych samochodów:

eswatini2 eswatini1

Jak widać, tablice rejestracyjne w Eswatini znacznie się wyróżniają spośród innych tablic rejestracyjnych w południowe części Afryki.

W tym państwie możemy również spotkać dość wyróżniające się wiaty przystankowe. Przeważnie są one ceglane, ale zdarzają się także betonowe:

eswatini3 eswatini4

Madagaskar:

Madagaskar jest państwem typu „Trekking” i posiada lokalizacje, które warto zapamiętać. Oto kilka z nich:

1)madagascar2 2)madagascar1

3)madagascar3 4)madagascar4

5)madagascar5 6)madagascar6

  1. Stolica Madagaskaru – Antananarywa
  2. Droga pomiędzy Marofandilia a Andriamena (zachodnia część Madagaskaru)
  3. Aleja baobabów (na południe od Andriamena)
  4. Andavadoaka (zachodnia część Madagaskaru, na południe od Andriamena)
  5. Okolice Andavadoaka oraz Morombe (zachodnia część Madagaskaru)
  6. Toliara (południowy zachód Madagaskaru)